پودر تالک چیست؟

تالک به طور طبیعی یک ماده معدنی بوده و ترکیبی از سیلیکات منیزیم، اکسیژن و هیدروژن است. تالک یا سیلیکات منیزیم آبدار، ﻧﺮمﺗﺮﯾﻦ ﻣﺎده ﻣﻌﺪﻧﯽ است که تاکنون شناخته شده است. این پودر قابلیت جذب رطوبت، روغن‌ها و عطر‌ها را دارد و به عنوان روانساز و همچنین ماده قابض در محصولات مورد استفاده برای پوست به کار می‌رود.

چگونه پودر تالک به عنوان یک ضد عرق عمل می‌کند؟

تالک به عنوان ماده اصلی بسیاری از محصولات آرایشی استفاده‌ می‌شود. ذرات بسیار ریز در این پودر به سهولت به پوست می‌چسبد، اما به آسانی قابل شستشو است. نرمی تالک اجازه می‌دهد تا بدون ایجاد خراش بر روی پوست قرار گرفته و پاک شود. تالک دارای قابلیت جذب چربی و عرق پوست انسان را دارد. ویژگی‌های تالک مانند توانایی در جذب رطوبت، معطر بودن، چسبیدن به پوست، روان کننده و ایجاد اثر قابض در تماس با پوست انسان، آن را به یک عنصر مهم در بسیاری از ضد عرق‌ها تبدیل نموده است.در نتیجه از اصطحکاک پوست در نواحی چین‌دار بدن جلوگیری می‌کند و مانع عرق‌سوز شدن این نواحی می‌شود.
یکی از رایج ترین راه های پیشگیری از سوختگی کودکان در ناحیه پوشک استفاده از انواع پودرها و تالک های بچه است ،استفاده از پودر بچه یا همان پودر تالک برای کودکان به منظور جلوگیری از عرق‌سوز شدن پوست آنها استفاده می‌شود. اما معمولا والدین کودک از پخش شدن پودر و مشکلاتی که برای تنفس کودک ایجاد می‌کند و همچنین عدم پخش مناسب پودر روی پوست گلایه‌مند هستند.

 

آیا استفاده از پودر تالک برای کودک ضرر دارد؟

استفاده مستقیم از این پودر، برای بچه‌ها توصیه نمی‌شود، زیرا پودر تالک حاوی مواد و افزودنی‌هایی است که باعث تشدید التهاب می‌شود. صدور مجوز‌های بهداشتی فرآورده‌های پودری حاوی پودر تالک، برای کودکان زیر سه سال ممنوع شده است.
در واقع هنگامی که شما از پودر بچه برای نوزاد خود استفاده می‌کنید، همراه با بوی دوست داشتنی آن، ذرات بسیار ریزی آزاد می‌شود که می‌تواند به راحتی توسط کودک شما استنشاق شود و خطر ابتلا به مشکلات ریوی و تنفسی، در کودکانی که نارس به دنیا آمده‌اند، یا بیماری‌های تنفسی مکرر دارند و یا با بیماری قلبی مادرزادی متولد شده‌اند را زیادتر می‌کند. یکی از مهمترین دلایلی که به شما توصیه می‌کنیم به جای پودر بچه از جایگزین استفاده کنید، این است که؛ پودر بچه به خاطر خاصیت سمی بودنی که دارد، وقتی از راه استنشاق وارد ریه شود، می‌تواند مشکلات تنفسی ایجاد کند.

به همین دلیل استفاده از پودر بچه برای نوزادان توصیه نمی‌شود. همچنین اتلین اکسید موجود در پودر بچه که بی رنگ است و بوی دلپذیری دارد، می‌تواند عاملی برای سرطان یا عقیم سازی باشد.

همنطور احتمال ارتباط داشتن استفاده از پودر بچه با سرطان تخمدان در زنان، باعث شده است تا این قشر از جامع به فکر جانشینی برای پودر بچه باشند.

 

عوارض استفاده از پودر تالک در نوزادان و کودکان چیست؟

  • آسمو بیماری‌های تنفسی
  • خشک شدن غشاهای مخاطی
  • خس خس سینه نوزاد
  • التهاب سینه نوزاد
  • استفاده اندک از پودر بچه می‌تواند ریه‌های نوزادانی که از بیماری قلبی و ریوی رنج می‌برند را تحریک کند (به ویژه کودکان گروه پر خطر، شامل نوزادان نارس، نوزادان با بیماری مادرزادی قلبی، و نوزادانی که بیماری تنفسی مکرر داشته‌اند).

به جای پودر برای کودک، از چی استفاده کنیم؟

در صورتی که فرزند شما به پودر بچه حساسیت دارد، تالک مایع بارنیا یک جایگزین بسیار مناسب برای پودر بچه است

 

تالک مایع چیست؟

،تالک مایع بارنیا یک جایگزین بسیار مناسب برای پودر بچه است که از اصطحکاک پوست در نواحی چین‌دار بدن جلوگیری می‌کند و مانع عرق‌سوز شدن و سوختگی پای کودک دلبندتان می شود.

تالک مایع خنک کننده است

تالک مایع همانند یک تالک پودر ، رطوبت سطح را جذب می کند اما روی پوست صاف و غلیظ می کند – پوست حساس را با مواد تسکین دهنده غنی می کند. در حقیقت ، تالک مایع دارای خاصیت خنک کننده فوری است که برای درمان بثورات پوستی و سایر تحریکات جزئی فوق العاده است.

مزایای دیگر تالک مایع عبارتند از:

– ایجاد لایه محافظ بر روی پوست کودک و جلوگیری از اصطکاک

 

– جذب رطوبت اضافی و ممانعت از عرق سوز شدن پوست

 

– پیشگیری از التهاب و اگزمای پوستی بواسطه داشتن ترکیبات ضد حساسیت و التیام بخش

 

– حذف مضرات پودر بچه (عدم استنشاق پودر و ورود آن به ریه کودک)

 

– نرم و لطیف کننده پوست، به جهت داشتن روغن بادام شیرین و شی باتر

مواد موثره موجود در تالک مایع :

روغن بادام شیرین، شی باتر، عصاره آلوئه ورا، نشاسته برنج، عصاره جو و ویتامین B5

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *