آیا مراقب ناخن های خود هستید؟

به ناخن های خود نگاهی دقیق بیندازید. آیا آنها قوی و سالم به نظر می رسد ؟ و یا اینکه در آنها فرورفتگی و برآمدگی ، یا در بعضی نقاط رنگ و یا شکل غیر معمولی می بینید؟ با مراقبت مناسب از ناخن ها می توان از بسیاری از مشکلات ناخن تا حد مطلوب جلوگیری کرد

ناخن سالم:

ناخن های شما، که از چند لایه پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده است – از ناحیه پایه ناخن زیر کوتیکول شما رشد می کنند. ناخن های سالم صاف ، بدون چاله یا شیار است. آنها از نظر رنگ و قوام یکنواخت و بدون لکه ها و تغییر رنگ هستند.
گاهی اوقات ناخن ها باعث ایجاد برآمدگی های بی ضرر می شوند که از کوتیکول تا نوک ناخن امتداد دارد. این برآمدگی ها با افزایش سن برجسته تر می شوند. رو سطح ناخنها به دلیل آسیب دیدگی می توانند خطوط یا لکه های سفید ایجاد شود ، اما در نهایت آسیب دیدگی با ناخن رشد می شود.

سیلیکون به عنوان یک ماده معدنی زیبا کننده شناخته شده است و ضمنا مزایای بسیاری برای سلامتی انسان دارد. این ماده نه تنها می‌تواند بافت‌های همبند و استخوان‌ها را تقویت کند بلکه در مراقبت از ناخن‌ها، مو و پوست بسیار مفید است. این ماده همچنین نقش بسیار مهمی در جلوگیری از آرتروز، بی‌خوابی، اختلالات پوستی و سل بازی می‌کند. سیلیکون دومین عنصر در دسترس است که در پوسته زمین یافت می‌شود و یکی از مهم ترین عناصری است که در دستگاه‌های مرتبط با فناوری و نیمه رساناها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیلیکون یک ماده معدنی حیاتی مورد نیاز برای بدن است که برای داشتن مفاصل قوی و انعطاف پذیر، پوستی درخشنده و استخوان‌های قوی بسیار ضروری است. این ماده در بدن به صورت مشتق‌های آن یعنی اسید سیلیسیک یا silanate وجود دارد. این ماده همچنین باید در رژیم غذایی افراد حضور داشته باشد زیرا مزایای کلی ویتامین D، گلوکزامین و کلسیم را افزایش می‌دهد

مراقبت از ناخن: کارهای که باید انجام دهید

برای اینکه ناخن های  به بهترین وجه دیده شود:

  • ناخن ها را تمیز و خشک نگه دارید. این کار مانع رشد باکتری ها در زیر ناخن های شما می شود. تماس مکرر یا طولانی با آب می تواند در پوست پوست شدن ناخن ها نقش داشته باشد. هنگام شستن ظرف ها ، تمیز کردن یا استفاده از مواد شیمیایی خشن ، از دستکش استفاده کنید.
  • بهداشت خوب ناخن را تمرین کنید. از قیچی مانیکوریا ناخن گیر تیز استفاده کنید.
  • از مرطوب کننده استفاده کنید. هنگام استفاده از لوسیون دست ، لوسیون را در ناخن ها و کوتیکول های خود نیز مالیده کنید.
  • یک لایه تقویت کننده ناخن بزنید. استفاده از تقویت کننده ناخن ممکن است به تقویت ناخن ها کمک کند.
  • از پزشک خود در مورد مکمل های روی و بیوتین سؤال کنید.. اگر از ناخن های ضعیف یا شکننده رنج می برید ، این مکمل ها که اغلب تحت به عنوان “مکمل های مو ، ناخن و پوست” با آن استفاده می شوند ، ممکن است دقیقاً همان چیزی باشد که شما برای تقویت ناخن های خود لازم دارید.

برای جلوگیری از آسیب ناخن ، این کارها را نکنید:

گاز گرفتن ناخن ها و یا کندن کوتیکول ها. این عادات می تواند به بستر ناخن آسیب برساند. حتی یک برش جزئی در کنار ناخن شما می تواند به باکتری یا قارچ اجازه ورود داده و باعث عفونت شود.

کندن پوست مرده  دور ناخن. ممکن است با این کار به بافت زنده را قطع کنید. در عوض ، این پوست ها را با قیچی مانیکوریا ناخن گیر تیز بگیرید.

استفاده از محصولات مراقبت ناخن بد. استفاده از پاک کننده ناخن را محدود کنید. هنگام استفاده از پاک کننده ناخن ، فرمول عاری از استون را انتخاب کنید.

نادیده گرفتن مشکلات. اگردر ناخن شما مشکل وجود دارد که به نظر نمی رسد به خودی خود از بین برود یا با علائم دیگر همراه باشد ، برای ارزیابی با پزشک یا متخصص پوست خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *