استرس مساوی نابودی پوست

انسان در طول روز با مشکلات مختلفی مواجه می شود که برخی از آن ها باعث استرس می شوند. با افزایش استرس در بدن بی خوابی و مشکلات دیگر نیز به وجود می آید. یکی از بدترین فاکتورهایی که در پس استرس همراه انسان خواهد بود مشکلات پوستی است. اگر شما هم دچار استرس هستید با ما همراه باشید تا به شما بگوییم عوارض استرس بر پوست چه مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد تا بتوانید با آگاهی از آن ها به خود کمک کنید استرس خود را کاهش دهید.

 

عوارض استرس بر پوست چیست؟

استرس بر تمامی ارگان های بدن تاثیر منفی دارد؛ اما آثار آن بر پوست بیش از چیزهای دیگر قابل مشاهده است. استرس نوعی واکنش شیمیایی در بدن ایجاد می کند که باعث حساسیت و واکنش های پوستی می شود. به شکلی که حتی مشکلات پوستی به سختی بهبود می یابند. از جمله عوارض استرس بر پوست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

اگزما و پسوریازیس

کسانی که استرس بیش از حدی در طول روز دارند؛ باید در انتظار اگزما، روزاسه و پسوریازیس باشند. همانطور که گفتیم استرس واکنش های شیمیایی را در پوست به وجود می آورد. از همین رو اگر می خواهید از بثورات پوستی این چنینی خلاص شوید باید استرس خود را کنترل کنید.

 

جوش و آکنه از عوارض استرس بر پوست

در بدن دو هورمون به نام های CRF و CRH وجود دارد که سیستم اصلی واکنش به استرس به شمار می آیند. به طور مثال زمانی که احساساتی یا استرسی می شویم؛ از اعصاب حسی و سلول های ایمنی در بدن هورمون CRF ترشح می شود. این هورمون در صورتی که مدام ترشح شود می تواند بیماری های پوستی و سیستمیک را برای انسان به وجود آورد. جالب است بدانید که از دیگر عوارض استرس بر پوست این است که هورمون کورتیزول را در بدن فعال تر می کند، که در نهایت منجر به تولید چربی در سطح پوست می شود. پوست های چرب همیشه آکنه و جوش های بیشتری دارند؛ حتی اگر به خوبی از آن ها مراقبت شود.

التهاب

استرس حتی می تواند بر شرایط روانی افراد نیز تاثیر بگذارد. زمانی که شخص دچار استرس می شود سیستم ایمنی بدن ممکن است واکنش های مختلفی نشان دهد؛ یکی از این واکنش ها التهاب است. در حالت عادی التهاب ما را در برابر میکروب ها و زخم ها محافظت کرده و به شکلی آن ها را التیام می بخشد. اما زمانی که بحث استرس در میان باشد همه چیز تفاوت دارد. به شکلی که پوست را درگیر می کند و در سطح پوست التهاباتی دیده می شود. در واقع عملکرد آن اینگونه است که استرس در روده ها واکنش هایی نشان می دهد، سپس باکتری های روده را تحت تاثیر قرار می دهد از همین رو التهابات آزاد خواهند شد. این التهابات بیشتر در پوست به شکل آکنه، اگزما، جوش، پسوریازیس و… ظاهر می شود.

لک و پیس از عوارض استرس بر پوست

از دیگر عوارض استرس بر پوست می توان به ایجاد لک و پیس اشاره کرد. در برخی افراد استرس می تواند منجر به ایجاد لک و پیس شود یا این که لک و پیس های قدیمی را تشدید و بزرگ کند. جالب است بدانید استرس های مداوم باعث پیری زودرس می شوند به شکلی که شخص حتی اگر سن کمی داشته باشد؛ صورتی پر از چین و چروک خواهد داشت.

 

پیری پوست

پیری پوست هم از عوارض استرس به شمار می آید. اشخاصی که دچار استرس روانی مزمن هستند سیستم عصبی آن ها به طور خودکار تحریک شده و سعی در تهدید به دست آمده می کند. چنانچه این مسیرها برای مدت طولانی فعال باشند؛ منجر به اختلالات عصبی خواهند شد. در پی همین اختلالات، گونه ای از اکسیژن واکنش پذیر در بدن افزایش پیدا خواهد کرد، به شکلی که به DNA آسیب وارد می کند، که نتیجه ی آن پیری پوست است. افراد مضطرب باید بیشتر به این موضوع دقت کنند تا دچار مشکلات این چنینی نشوند.

 

خشکی پوست

با افزایش میزان استرس در بدن هورمونی به نام کورتیزول افزایش پیدا می کند. این هورمون رابطه مستقیمی با کنترل میزان آب در سطح پوست دارد. هر چه میزان آن در بدن بیشتر باشد، پوست توانایی نگهداری از آب را از دست می دهد. از همین رو با خشکی پوست رو به رو خواهید شد.

چگونه می توان استرس خود را کاهش داد؟

درست است که استرس بدن را به کلی تحت تاثیر قرار می دهد. اما با به کار گیری ساده ترین روش ها، می توان به مقابله با آن پرداخت. از جمله راهکارهایی که باعث کاهش میزان استرس می شود به شرح زیر است:

 

برای جلوگیری از عوارض استرس بر پوست ؛ ورزش کنید

ورزش کردن باعث ترشح یکسری هورمون های خوب مانند سروتونین می شود که به انسان احساس شادی و خوشحالی می دهد. به شکلی که روی خلق و خو تاثیر مثبت خواهد داشت. با ورزش منظم، استرس را از خود دور کنید.

 

غذای سالم مصرف کنید

استفاده مداوم از غذاهایی که کربوهیدرات یا چربی زیادی دارند؛ یکی از عوامل موثر بر استرس و افسردگی به حساب می آیند. در صورتی که می خواهید به خود کمک کنید؛ باید رژیم غذایی سالمی داشته باشید. رژیم غذایی خود را متعادل کرده و سعی کنید از میوه، سبزیجات و… با هم بهره ببرید.

نتیجه گیری

استرس کل بدن را مختل می کند به شکلی که اجازه نمی دهد بدن حالت طبیعی داشته باشد. شاید در این میان بیشترین چیزی که آسیب ببیند، پوست باشد. از مهم ترین عوارضی که استرس بر پوست می گذارد می توان به جوش، آکنه، پسوریازیس، اگزما، پیری زودرس، خشکی پوست و… اشاره کرد. راهکارهایی برای مقابله با استرس ذکر کرده ایم که بهتر است آن ها را به خاطر بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *